Wednesday, August 17, 2005

کی می دونه چرا...؟

چند روز پیش اسرائیل از نوار غزه خارج شد اما همچنان که مهدی جامی عزیز نوشته این اتفاق مهم واکنش چندانی در ایران نداشت.
در این روزها دنبال یک تحلیل درست و حسابی از این کار شارون بودم که چطور شد اسرائیلیها به این نتیجه رسیدند اما چیز درست حسابی پیدا نکردم البته خالد مشعل، رييس دفتر سياسي حماس گفته است: " عقب نشيني اسراييل از غزه تاكتيك شارون حيله‌گر است. او به اين وسيله مي‌خواهد بر شهرك سازي‌ها، ساخت ديوار حايل و ديگر اقدامات خود سرپوش بگذارد و با وجود اينكه ما واقعيت اين موضوع را درك كرديم" اما این قانعم نکرد اگه کسی در مورد دلیل این کار اسرائیل تحلیل یا مطلب خوبی خونده به من خبر بده صواب داره به خدا!

5 نظر:

Anonymous Anonymous نوشته...

با سلام من فكر ميكنم نگرش دوباره در امور دنيا و به روز كردن تصوير هاي قدمي به خوبي نشان خواهد داد كه دنيا ثابت نمانده و اين عصر به عصر تغييرات جديد براي تصريح قطب بندي هاي جهاني تبديل شده چرا فقط اسرائيل را مثال زديد دنيا را در كل ببينيد و بعد اسرائيل .در وهله بعدي اگر قرار است با تروريسم بين المللي و آمران آن مبارزه جدي صورت بگيرد پس نياز مبرمي است تا تروريسم دولتي اسرائيل نيز همچون تروريسم هاي دولتي كشورهاي عربي و پاكستان و ايران نيز نقطه پاياني پيدا كند شارون اولين قلدر خاور ميانه بود كه فهميد دوران ترور و مرگ و خفقان و شكنجه بسر آمده و مطمئن باشيد ديگر رهبران خاور ميانه نيز راهي جز عقب نشيني از سياست هاي ضد بشري خودشون ندارند يادتون نره ما در دهه اول سال 2000 داريم زندگي ميكنيم و دوران ديكتاتوري ها بسر آمده bahram@yahoo.de

11:18 AM  
Anonymous هوشنگ نوشته...

هدف شارون هر چه باشد تخلیه شهرک‌ها با تصمیم مجلس انجام می‌گیرد و سازگار با قطعنامه‌های سازمان ملل و تصحیح دیرهنگام یک خطای تاریخی دولت اسراییل است. شهرک‌سازی‌ها هرگز به امنیت اسراییل کمک نکرد و تنها شماری سخت‌آیین آزمند را بازیچه ماجراجویی‌های جنگ‌سالاران سیاستمدار ساخت. شارون تغییر نکرده است بلکه سیاست اسراییل دیگر به نوار غزه نیاز ندارد. گذشته از رشد جمعیت فلسطینی‌ها و ناتوانی دولت اسراییل از آوردن یهودی‌های مهاجر بیشتر، که خود گواهی بر شکست بخشی از سیاست‌های پیشین اسراییل است، تولد حکومتی در کنار اسراییل که اراده پیمودن راهی دموکراتیک از خود نشان می‌دهد و در کنترل کشتار پیروزی‌هایی داشته است نباید فراموش گردد. عباس با کنترل تندروها در راستای صلح و همزیستی با اسراییل تحرکی در دولت و سیاست فلسطین پدید آورده است و سیاست اسراییل نمی‌توانست به آن پاسخ نگوید. و نیز پیروزی حماس در انتخابات محلی که می‌تواند پیروزی‌های باز هم بیشتر در انتخابات سراسری را به دنبال داشته باشد و به اهلی‌سازی سیاسی آنهایی بپردازد که به قدرتنمایی با تفنگ و کشتار خو گرفته‌اند، عاملی آرامش بخش است و به توجه نیاز داشته است. دولت اسراییل، و بویژه شارون، همواره آوازه سازش‌ناپذیری داشته است و شارون با این کار عباس را در موقعیت دشواری می‌گذارد و از او می‌خواهد که بیشتر پا پیش گذارد. شاید هم شارون شکست سیاست شهرک‌سازی را دریافته و با پس کشیدن از نوار غزه می‌خواهد موضوع‌های اصلی مانند مرزهای میان دو کشور، پایتخت دولت فلسطین و بازگشت آوارگان را به پشت پرده بیاندازد و درگیری‌ها را از حالت جهانی آن به درگیری‌های محلی بدل سازد که در جهان فراوان است و کسی پیگیر آن‌ها نیست. او از آمادگی بخشی از فلسطینی‌ها برای چنین درگیری‌ها آگاه است. سرنوشت فاجعه‌بار شهرک‌نشینان نمی‌تواند دل انسان را به درد نیاورد اما سیاست اشغال بایستی روزی پایان یابد و بدبختانه آنها آن را ندیده بوده‌اند. اگر تخلیه شهرک‌ها موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند به بازگشت به دور میز مذاکره بیانجامد و پس از آن پویایی نوینی در گفتگوها بوجود آورد و خواب‌های شارون را آشفته سازد. اما شارون خواهان آن نیست و به ناتوانی فلسطینی‌ها امید بسته است. او یک‌جانبه و بدون توافق پیشین تخلیه را آغاز کرد. ویرانی، بیکاری بالای 50 درصد و دشواری آمدوشد، بی‌علاقگی دایه‌های مهربانتر از مادر فلسطینی‌ها به صلح در فلسطین چیزهایی نیستند که از نگاه شارون پنهان مانده باشند. شارون خواهان راه حل دو دولت نیست و به شکست فلسطینی‌ها در اداره خویش امید بسته است. هرچه باشد خروج از نوار غزه گامی بزرگ و تاریخی است. اما آیا حکومت عباس خواهد توانست امنیت را در نوار غزه برقرار و پایدار سازد و شایستگی استقلال از دایه‌های مهربانتر از مادر از خود نشان دهد. ببینیم چه می‌شود. من که امیدوار می‌مانم.

12:38 PM  
Blogger niloofar نوشته...

سلام اقاي پوراستاد
من تو وبلاگم در اين باره يه چيزايي نوشتم كه بد نيست.خيلا دلم مي خواست تو روزنامه مي نوشتم اما به دردسرش و كوتاه شدنش! نمي ارزيد.

9:01 PM  
Anonymous بهرام نوشته...

با سلامي دوباره ديشب داشتم اسناد تخليه نوار غزه را نگاه ميكردم برام خشونت روزهاي اول و سكوت امروز كه آخرين روزه جالب بود مخصوصا برام مهم بود بدانم چرا اسرائيلي ها از هجوم تندروهاشون به اون مناطق جلوگيري نكردن و چه عمدي در كار بود .......امروز ميبينم شارون يك نمايشي كامل ترتيب داد مملو از درگيري و خشونت و گريه و فغان تا بدنيا نشان بده ميبينيد چقدر من سختي كشيدم تازه اينها فقط 4 هزار نفر بودن و دنيا بداند كه خروج از كرانه غربي حتي در تفكرات هم امكان پذير نيست و اين آخرين عقب نشيني من است......كه صد البته بابت اين عقب نشيني ملياردها دلار به جيب خود سرازير نمود و درست در حالي است كه فلسطيني ها ميگفتن از نظر اونها هيچ اجباري در كار نيست كه اين سرزمين ها تخليه بشه و همه ميتونن در كنار هم زندگي كنند....البته رسانه ها اين يك قسمت را سانسور كردن ....و پيدا كنيد پرتقال فروش واقعي را

2:23 AM  
Blogger Farhad Mortaz نوشته...

صواب...! را اینجوری مینویسن؟
این صواب به معنی درستی هست.

11:40 AM  

Post a Comment

خانه >>