Tuesday, May 10, 2005

هاشمی رفسنجانی وارد انتخابات شد . عمادالدین باقی راهی اوین می شود

عمادالدين باقي» رئيس انجمن دفاع از حقوق زندانيان، روزنامه‌نگار و پژوهشگر با دريافت حكم جديدي، پنجشنبه به زندان اوين برمي گردد. به گزارش خبرنگار «اقبال»، در واپسين ساعات روز 18 ارديبهشت 84 احضاريه‌اي از قوه قضائيه به آدرس باقي ابلاغ شد كه در آن آمده بود وي بايد سه روز پس از رؤيت احضاريه به جهت اجراي حكم دادگاه مبني بر يك سال حبس تعزيري خود را به شعبه پنجم اجراي احكام دادگاه انقلاب معرفي كند و اگر بدون عذر موجه در وقت مقرر حاضر نشود، جلب خواهد شد «.


عکس: منصور نصیری
حكم يك سال حبس تعزيري مربوط به پرونده‌اي است كه از يك هفته پيش از پايان حبس گذشته باقي به جريان افتاد. در دادگاه سال 79 باقي به خاطر مقاله «اعدام و قصاص» و نيز مقالاتي كه پيرامون قتل‌هاي زنجيره‌اي نوشته بود توسط شعبه 1410 كه رياست آن را سعيد مرتضوي در دست داشت محكوم به 7 سال و نيم زندان شد. با وجود آنكه 11 تن از علما كه 5 تن آنها مرجع تقليد بودند كتباً اعلام داشتند مقاله اعدام و قصاص اهانت به مقدسات نيست اما 4 سال از 7 سال و نيم محكوميت زندان مربوط به اين مقاله بود. پيش از آن مطبوعات محافظه‌كاران و برخي شخصيت‌ها از جمله مصباح يزدي، طرح آن بحث درباره قصاص را مصداق ارتداد و نويسنده‌اش را «مهدورالدم» خوانده بودند. مستندات اين مواضع در كتاب اعدام و قصاص (جلد اول دفاعيات باقي) آمده است. دادگاه تجديدنظر حكم زندان را به 3 سال تقليل داد و باقي پس از سپري كردن دوران محكوميت خود روز 17 بهمن 81 از زندان آزاد شد. يك هفته پيش از آزادي او دوباره از زندان به دادگاه انقلاب فراخوانده شد و به خاطر مقالاتي كه بخشي از آنها پيرامون قتل‌هاي زنجيره‌اي در دادگاه قبلي به عنوان نشر اكاذيب و تشويش اذهان محكوم شده بود اين بار به عنوان تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت مورد رسيدگي قرار گرفت و باقي با قرار كفالت از زندان آزاد شد.
وي پس از آن چند بار در ارتباط با اين پرونده احضار و دادگاه تشكيل شد. باقي اعلام كرد: «چون دادگاه فاقد هيأت منصفه و غيرعلني و بدون حضور وكيل او تشكيل شده و برخلاف اصل 168 قانون اساسي برگزار مي‌شود غيرقانوني است و در آن شركت نمي‌كند» لذا هيج دفاعي نكرد اما قاضي بابايي با وجود آنكه دادگاه برگزار نشده بود، حكم يك سال حبس را صادر كرد و در متن حكم نوشت به دليل موقعيت اجتماعي عمادالدين باقي اين حكم را به تعليق درمي‌آورد. مدتي بعد دادستان تهران به تعليقي بودن حكم اعتراض كرد و با مرجوع شدن حكم به دادگاه بدوي قاضي بابايي تعليق را حذف و حكم را به تعزيري تبديل كرد. اين كار در آستانه سفر باقي به اروپا و آمريكا براي شركت در چند كنفرانس دانشگاهي و سمينار بين‌المللي انجام شد بدون اينكه او هيچ اطلاعي داشته باشد لذا در فرودگاه تهران او را كه به همراه خانواده‌اش عازم سفر بودند ممنوع‌الخروج كرده و پاسپورتش را ضبط كردند و تاكنون به او بازپس نداده‌اند. ممنوع‌الخروج شدن باقي با واكنش فوري سازمان عفو بين‌الملل مواجه شد و پارلمان اروپا هم يك بند از بيانيه خود را به آن اختصاص داد. دو هفته پس از ممنوع‌الخروج كردن باقي، حكم يك سال حبس قطعي تعزيري به او ابلاغ شد و دادگاه تجديدنظر هم آن را تأييد كرد.
سرانجام حكم يك سال حبس پس از اين فراز و فرودها ابلاغ شد و باقي روز پنجشنبه با پاي خود به زندان مي‌رود.

هاشمي رفسنجاني نامزد رياست جمهوري شد

همچنین «اكبر هاشمي رفسنجاني» دقایقی قبل با صدور بيانيه‌اي حضور خود را در انتخابات رياست جمهوري اعلام كرد. وی در بخشی از بیانیه خود آورده است : بر مبناي اين تحليل‌ها و با وجود بر جاي ماندن مباني ترديدهاي نخست، امروز بنا به ضرورت بار ديگر آمادگي خود را براي ورود به عرصه اجرايي اعلام مي‌كنم و خويش را در معرض انتخاب فرد فرد شما قرار مي‌دهم.

5 نظر:

Blogger گیلدا نوشته...

هر دو خبر بسی تاسف انگیز بود.
با اجازه در خبرچین لینک دادم.

10:32 AM  
Anonymous Anonymous نوشته...

همين رفسنجاني بود كه اون سعيد اسلامي ها رو انداخت جون مردم
اسلامي گفتم ياد حميدرضا (ايرج) اسلامي افتادم كه جز عياشي چيزي حاليش نيست
راستي تو كتاب هفته چرا اكثر مردا عياشن؟
اين اسلامي ما هم كه گرگي است در پوست گوسفند
شما بايد خوب بشناسينش

7:34 AM  
Anonymous محسن آشوري نوشته...

سلام
دوست عزيزي كه با نام ناشناس مياي اينجا و به آقايي كه چه ميدونم به قول خودت حميدرضا اسلامي هستش توهين ميكني.
من نميدونم چه مشكلي با هم دارين و از او دفاع هم نميكنم و شخصيتش رو هم خوب ميشناسم و ميدونم كه شايد شما هم از رفتارهاي ناپسندش ناراحت باشين ولي دليلي نداره بيايين تو وبلاگ دوستمون اينا رو بنويسين.
برين به خودش بگين
همونطور كه خيلي ها اين كار رو ميكنن و الان خيلي منزوي شده

7:40 AM  
Anonymous سرزمین من نوشته...

متاسفانه مثل اینکه رفسنجانی داروی تلخ کاندیداتوری را مصرف کرد شاید هم تزریق کرد موفق و پیروز باشی

8:37 AM  
Anonymous جوان تریبون نوشته...

به وبلاگ ما هعم سری بزنید وبلاگ جوان تریبون از امروز شروع به کار کرد و روزانه ابدیت می شود شما هم یک نگاهی ندازید و نظر دهید

8:53 AM  

Post a Comment

خانه >>