Thursday, April 21, 2005

آیا کسی به یاد اکبر گنجی هست!؟

شنبه سوم اردیبهشت سالروز بازداشت اکبر گنجی روزنامه نگار مظلوم ایرانی است
ای کاش می شد برای این همه مظلومیت و پایمال شدن حق او کاری کرد ای کاش می شد همه روز نامه نگاران و وبلاگ نویسان آزادی خواه و عدالت خواه حداقل در این روز یک صدا خواهان آزادی بدون قید و شرط او می شدند یا حداقل چند سطر به یاد او می .نوشتن
امسال و در لحظه ساعت تحویل در یاداشتی سال نو را به او تبریک گفتم و امروز پیشاپیش آغاز ششمین سال مقاومت و بردباری اش در زندان اوین را تبریک می گویم
یاداشت قبلی ام را دوباره تکرار می کنم:
"صداي سرفه‌هاي شديد اعضاي تحريريه را به خود آورد، اكبر گنجي به همراه احمد ستاري و غلامعلي رياحي و چند نفر ديگر وارد تحريريه مشترك روزنامه‌هاي «صبح امروز» و «آفتاب امروز» شد. سرفه امانش نمي‌داد. سرماخوردگي شديد، كاملاً از چهره‌اش نمايان بود. با تك‌تك‌ بچه‌ها دست داد و خداحافظي كرد.
چند روز نبود كه از برلين برگشته بود. برگوشه چشمان بعضي از بچه‌ها اشك حلقه زده بود. زهرا مشتاق خبرنگار گروه فرهنگي آفتاب امروز به گوشه‌اي خزيده بود و اشك مي‌ريخت. از همه بچه‌ها حلاليت طلبيد. او مطمئن بود كه دقايقي ديگر او را راهي زندان اوين مي‌كنند و سال‌هاي سال دوستان خود را نمي‌بيند. فضاي غم‌انگيزي بود. سوم ارديبهشت سال 1379.
او را تا جلو خيابان مشايعت كردند. دقايقي بعد خبرنگاران از اطراف مجتمع قضايي كاركنان دولت اين خبر را مخابره كردند: «اكبر گنجي روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب ايراني راهي اوين شد» و روز بعد عكس او بر صفحه اول همه روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب نشست. عكسي خندان در كنار عمادالدين باقي در طبقات بالاي مجتمع قضايي با بلند كردن دو انگشت دستش به علامت پيروزي!
روز بعد هم، همه روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب را راهي گورستان زنده‌بگوران كردند! از آن روزهاي شوم پنج سال مي‌گذرد و اكبر گنجي همچنان نستوه و مقاوم در گوشه سلولي از سلول‌هاي زندان اوين روزگار مي‌گذراند.
هركسي مي‌تواند با افكار گنجي مخالف باشد اما نمي‌تواند نسبت به پيش پاافتاده‌ترين حقوق اوليه و انساني او بي‌تفاوت باشد. حق تماس با خانواده، حق مرخصي، حق محاكمه‌اي عادلانه، حق ... اما آيا او عادلانه 5 سال در گوشه زندان روزگار خود را سپري مي‌كند.
من كه بارها و بارها در طول اين چندسال پرونده حقوقي و آراي او را زيرورو كرده‌ام وقتي مي‌بينم اكبر گنجي بايد چهارسال از شش سال محكوميت خود را تنها به خاطر يك بولتن كه حاوي بريده روزنامه‌هاي گروه‌ها و سازمان‌هاي مخالف نظام خارج از كشور است - كه همه مردم مي‌توانند به آن دسترسي داشته باشند - اما تنها به صرف مهر محرمانه خوردن بربالاي آن او را تنها به اين خاطر چهارسال به حبس مي‌كشانند دلم مي‌گيرد چرا كه عدالت را در اين امور ملعبه‌اي سياسي بيش نمي‌بينم.
نمي‌خواهم اين را بگويم اما همه ما در حق گنجي بد كرديم از نزديكترين دوستانش تا دورترين افراد به او. آيا ما گنجي را فراموش نكرده‌ايم؟! پنج سال زندان شوخي نيست. انسان بايد حتي يك روز زندان را تجربه كند تا به معني واقعي درك كند 5 سال زندان يعني چه؟! موهايش سفيد شده است! چهره‌اش شكسته و از همه اسفناك‌تر اينكه او در طول اين پنج‌ سال به «آسم» مبتلا شده است! باز اينها به اعتقاد به من اهميتي ندارد، مي‌ترسم دل گنجي از ما شكسته شده باشد! "

36 نظر:

Anonymous سامان آزادي نوشته...

آقاي پوراستاد. گمانم مشكل من و ما در ناديده گرفتن و از ياد بردن اين عزيزان،چيزي است كه من "عادت" نامش مي نهم. همين ديشب بود كه دلم گرفت و مطلبي در اين باره نوشتم. اينجا را نگاه كنيد:http://sazadi.blogfa.com/post-15.aspx

9:52 AM  
Anonymous سام الدين ضيائی نوشته...

شک نکنيد!دل گنجی مدت هاست شکست!شکاندندش!نه دشمنان که دوستانش!و حالا هم با به به و چه چه برای آن عاليجناب کينه توزی که بی شک در به زندان انداختنش نقش داشته،دارند خردش می کنند!

10:19 AM  
Anonymous محمد جواد طواف نوشته...

سلام، وقتی که مانیفست اکبر گنجی از طرف آقایانِ اصلاح طلب بایکوت شد، وقتی که نامه هایش را حاضر نشدند چاپ کنند .. وقتی که آقای کدیور هر جا نشست علیه گنجی حرف زد... .. دلِ گنجی شکست............. از این دوستانِ نیمه راه... رفیقانی که تنهایش گذشاتند

12:52 PM  
Anonymous soodi نوشته...

salam bar shoma....man chand vaghti hast ke matalebe webloge shoma ro donbal mikonam va besiar estefade mibaram ...be webe shoma ham link dadam..faghat azetoon ye khahesh daram ke age mishe az een matlabetoon dar rabete ba aghaye ganji dar blogam estefade konam...mamnoon misham bem etela bedin mersyyyyy

1:00 PM  
Anonymous حامد متقی نوشته...

آقای پوراستاد. سوم اردیبهشت را روز تلاش برای آزادی گنجی عزیز نامگذاری کنید ما نیز حمایت می کنیم و بعید می دانم وبلاگنویسان حمایت نکنند.

1:14 PM  
Anonymous وحید نوشته...

soodi عزیز خوشحال خواهم شد حتما استفاده کنید

1:32 PM  
Anonymous وحید نوشته...

طواف عزیز سلام با شما هم عقیده نیستم آقای کدیور هرگز علیه گنجی حرف نزده است اشتباه می کنید

1:36 PM  
Anonymous وحید نوشته...

حامد عزیز ممنون

1:38 PM  
Anonymous ali نوشته...

این جور که بویش به مشام می رسد تکلیف انتخابات با حضور عالیجناب سرخپوش از پیش معلوم است .... وای به حال همه ما .... فرض که گنجی یک سال دیگر از بند آزاد شود ؛ با دیدن آن عالیجناب بر مسند ریاست جمهوری ومشاهده پراکندگی دوستان دیروز و حامیان امروز جناب هاشمی؛
چه آرزو خواهد کرد

2:48 PM  
Anonymous روح بلاگر نوشته...

سلام.من همیشه به یاد اکبر هستم.در مورد مطالب مربوط به توقیف نشریات من نیز یادداشتی نوشتم.مخلصیم.

9:27 PM  
Anonymous حسین خداداد hosseein khodadad نوشته...

با عرض سلام و احترام به آقای پوراستاد عزیز
بنده نیز موافق هستم سوم اردیبهشت را نام آقایی کنیم که برای مفهوم جمهوری خود را فدا کرد و در زندان صدای جمهوری را آنچنان بلند کرد که ایرانیان هر جا بودند فریاد او را شنیدند و اعتقاد به جمهوری استوار گشت. همانطور که آقای حامد متقی نوشتند بعید است وبلاگنویسان حمایت نکنند.

9:54 PM  
Anonymous روح بلاگر نوشته...

راستی با پیشنهاد من در خصوص سیاه کردن قالب وبلاگ های مان برای یک هفته موافقی؟ برای نمونه وبلاگ منو ببین.کار خیلی ساده ای است در فرانت پیج. قالبت را کپی پیست کن و رنگ ها را تغییر بده.

10:24 PM  
Anonymous فاطمه نوشته...

نمی‌دونم والله ، یه سنگی بیندازیم توی تاریکی ، شاید موثر شه! وگرنه هی ملت وبلاگ‌نویس حمایت کنن ، کی به کیه اون طرف؟! نه؟

11:57 PM  
Anonymous وحید نوشته...

روح بلاگر عزیز مطلب تون را خواندم دستته شما درد نکنه

1:50 AM  
Anonymous وحید نوشته...

فاطمه خانم اینطور نیست اگر همه یک صدا بشن بسیار تاثیر دارد

1:54 AM  
Anonymous وحید نوشته...

سامان ازادی سید سام الدین ضیایی و علی آقا ممنون-

1:57 AM  
Anonymous وحید نوشته...

حسین عزیز پیشنهاد شما وحامد خیلی خوبه اما به همراهی همه احتیاج است

2:07 AM  
Anonymous م.خندان نوشته...

قبلا هم اين شعر را نوشته ام و باز هم مي نويسم: طوطي و مرغ و قناري به قفس محبوسند / كاين جهان در خور آزادي زاغ و مگس است . . .

2:21 AM  
Blogger . نوشته...

خیلی موافقم! در مورد گنجی سکوت غیر قابل باوری تا بدین لحظه اعمال شده است ؛از سوی همه. عجیبه که نظرات اساسی گنجی در مورد حکومت جمهوری اسلامی و ظرفیتهای آن نادیده گرفته شد و به آن از سوی منتقدین و صاحبنظران بال و پر داده نشد اما تا بخواهی تئوری بافیهای اصلاح گراهای حکومتی چون حجاریان محور توجه همگان شد.چرا ما تا بدین حد واقعیت گریزیم ؟و چرا تا بدین حد نخبه کش؟
نادیده گرفتن بدتر از کشتن است.
http://neylabak1.blogspot.com

3:38 AM  
Anonymous Achilles-آشیل نوشته...

با سلام:
جای س÷اس فراوان دارد این نامه شما >م.به ق بهنود این ویپگی انسانی چون اکبر گنجی است که میتوانی مخالفش باشی اما نمیتوانی به به احترامش فکر نکنی--

8:29 AM  
Anonymous حرف حساب نوشته...

همه موافقند. پیش نهاد من این است که اکبر گنجی را جزو سوالهایی کنیم که از کاندیداهای ریاست جمهوری پرسیده می شود. اینطوری گنجی از فراموشی در میاد.

9:28 AM  
Anonymous ali rad نوشته...

I think the best person for candidacy is Akbar Ganji. nobody understood what he do but after 5 years we will see that ALIJENABE SORKHPOOSH will come again and where we are. what we get and what we missed. i hope people know how to behave with Ganji and all other people. I hope they don't do their previous mistakes. I think this election without Ganji and other people is a NANG for us.
with best regards and hope to have iran full of love and peace,
Ali Rad

1:06 PM  
Anonymous بهار نوشته...

من یه ستاد عزیز دارم که از بچگی با ایشون بودن تا دانشگاه و... کلی یادشون می کنن.اگر این حمایتها رو ببینن حتما خوشحال میشن.

1:16 PM  
Anonymous soodi نوشته...

ba salami dobare...az lotfetoon mamnoonam jenabe poor ostad....

1:31 PM  
Anonymous soodi نوشته...

ba salami dobare...az lotfetoon mamnoonam jenabe poor ostad....

1:31 PM  
Blogger z8un نوشته...

سلام آقای پوراستاد. به نظر من گنجی مرد بزرگیه که با وجود اینکه میتونست تو حکومت بمونه و به نون و نوایی برسه ولی وقتی به واقعیت پی برد لحظه‌ای درنگ نکردو زد بیرون و شروع به افشاگری کرد. من همیشه به فکرش هستم و ستایشش می‌کنم. چند باری در وبلاگم هم یادی ازش کردم ولی انگار بعضیا دوست دارن ندیده‌ش بگیرن. فقط به جرم اینکه یه زمان با اینا بوده. در صورتیکه همین موضوع کار ایشون رو باارزش‌تر می‌کنه.

1:33 PM  
Blogger امیر نوشته...

گنجی منو یاد سال دبیرتسان میندازه
روز هایی که من و دوتسان به عضق خریدن روزنامه های دوم خردادی از مدرسه بیرون می اومدیم
به یاد صبح امروز خرداد عصر آزادگان
به یاد تاریکخانه اشباح
روز بدی بود وقتی خبر بازداشتشو شنیدم می دونستم که به این زودی ها دست از سرش بر نمی دارن
امیدوارم زودتر آزادش کنند
گنجی نماد روزنامه نگاری مظلوم ایرانیه

1:46 PM  
Anonymous Anonymous نوشته...

آقا وحيد سلام

بنظر من يك راه كه مي توان تا چند روز هم ادامه داشته باشد اين است كه در روزنامه اقبال يكي از مهمترين سخنرانيهاي گنجي را به صورت پاورقي چاپ كنيد منظورم همان سخنراني با عنوان اولين فاشيست شيطان است كه تحليل بسيار منسجمي از علل ظهور وريشه هاي فكري و حاميان فاشيسم مي باشد.

3:25 PM  
Anonymous Anonymous نوشته...

Vahid,
Mehdi Hashemi hame ja por karde ke Ganji az karesh pashimuneh va az Rafsanjani talabeh af'v kardeh.
Inha barnamei poshte kareshun hast.

6:19 PM  
Anonymous ali kheradpir نوشته...

matlabe shoma link dadeh shod ...

8:39 PM  
Anonymous Anonymous نوشته...

سلام آقای پوراستاد عزیز
لطفا این خبر را ببینید خبر کذبه اما انصاف خوش ذوقند
http://www.portaling.com/nph-proxy.cgi/111010A/http/www.negah.ws/NewsBody.aspx?ID=997
فکر می کنم بنر طراحی شده رو به جای بنر وبلاگتون بگذار
(بعد التحریر: آقا یه خورده هوای ما رو هم از این 800 میلیون داشته باشد)
مهران

11:22 PM  
Blogger . نوشته...

1روح عزیز سلام .اگه بدونی چقدر از دستت عصبانی هستم! نه پیامگیرت رو میشه باز کرد و نه آدرس ایمیل تو صفحه ت هست. نه برای مطالبت و نه بریا هماهنگی در مورد گنجی تونستم باهات تماس بگیرم. حالا هم مجبور شده ام که از پیامگیر دوست عزیزمون آقا یپوراستاد استفاده کنم تا مگر اینجا بتونم باهات تماس بگیرم.لطفا نام مرا به لیست کسانی که لوگوی گنجی را دارند و مطلب هم درموردش نوشته اند اضافه کن.اینو نه برای خودم که به خاطر گنجی و ترویج انزوای وی و بلوکه شدنش از سوی همه است.به هیچ وجه تقاضای لینک به خودم را ندرام فقط لینک به مطلبم در مورد گنجی.ممنونم.. آقای پور استاد از اینکه از پیامگیرتون برای ارتباط با روح عزیز استفاده کردم معذرت میخوام .ناچار بودم. 'http://neylabak1.blogspot.com

3:40 AM  
Anonymous مهدی نوشته...

با سلام. به نظر من اگر وبلاگ نویسها بخواهند حمایت کنند و این حمایت بازتابی داشته باشد، باید حتما به زبان انگلیسی حرفهایشان را بیان کنند یا اینکه اعتراضشان را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

با آرزوی موفقیت

11:39 PM  
Blogger گیلدا نوشته...

من هم همراهم. با اجازه به این نوشته هم در وبلاگم لینک دادم.

9:57 PM  
Anonymous faryad نوشته...

سلام آقای پور استاد
آری برادر دل گنجی را شکسته اید . نه شما که ما
نه ما که همه کسانی که داعیه اصاح طلبی و آزادی دارند اما فقط تا جایی پیش می روند که مخل آرامششان نباشد .
اما گنجی برای آرمانش و اهداف آرمانی اش تا اوین رفت و اینک شش سال است که در آنجاست
و از این سو جناب آقای محمد قوچانی مقاله پشت مقاله می نویسد در باب حمایت از عالیجناب سرخ پوش .
شما قضاوت کنید
در ضمن با اجازه اتان در وبلاگم به شما لینک داده ام .
http://faryadejaras.persianblog.com

2:31 PM  
Anonymous Anonymous نوشته...

Keep up the good work » »

5:12 PM  

Post a Comment

خانه >>