Tuesday, April 26, 2005

اخراج دسته‌جمعي 51 روزنامه‌نگار از همشهری

بدون هیچ توضیحی متن کامل نامه همکاراننم را منتشر می کنم:
جناب آقاي مهندس عليرضا شيخ‌عطار
سردبير محترم روزنامه همشهري
با سلام
احتراما همانگونه كه مستحضريد 19 ماه از انتشار ضميمه ايرانشهر مي‌گذرد. به اذعان شخص جنابعالي در جلساتي كه با دبير سرويسان تحريريه ايرانشهر داشته‌ايد و اعتراف اهالي مطبوعات و اصحاب فني، ايرانشهر پديده‌اي نو در مطبوعات ايران است و اين مهم محقق نبود مگر، خلاقيت، نوآوري و تلاش خستگي‌ناپذير تك تك اعضاي تحريريه ايرانشهر كه اكثريت آن را جوانان متعهد و متخصص با سابقه مثبت و درخشان در مطبوعات تشكيل مي‌دهند.
روزنامه‌نگاراني كه فارغ از ديدگاه‌هاي سياسي و تنها و تنها بر اساس نگرش حرفه‌اي آمدند تا كار جديد و نويني‌ را در مطبوعات ايران به وجود بياورند، علي‌رغم اينكه مشكلات بسياري را در اين راه تحمل كردند، بگذاريد بي‌پرده بگوييم از خود هزينه كردند.
مشكلات طاقتفرساي مالي، مميزي‌هاي تمام‌نشدني كه باعث شده تحريريه ايرانشهر در روز 10 صفحه و بعضا 12 صفحه مطلب تهيه كند تا 8 صفحه منتشر شود؛ مميزي‌هايي كه چارچوب و قاعده مشخصي پيدا نكرده است.
جناب آقاي شيخ‌عطار
اعضاي تحريريه ايرانشهر براي ايرانشهري كه اكنون ثمره‌اش را برداشت مي‌كنيد، مشقاتي را تحمل كردند تا امروز شكوفايي اين نهال را ببينند. اما اخبار حكايت از آن دارد كه قرار است اعضاي تحريريه ايرانشهر هرگز ارديبهشت و شكوفايي را نبينند.
جناب آقاي شيخ‌عطار
شنيده‌ها و گفته‌ها و اخبار موثق حاكي از آن است كه مديريت همشهري با تيم مطبوعاتي ديگري وارد مذاكره شده و قرار است به زودي كار ايرانشهر از ايرانشهريان گرفته و به ديگران واگذار شود.
لذا ما اعضاي تحريريه لازم دانستيم،‌ پيش از هر گونه اقدام قضائي و رسانه‌اي ابتدا با نوشتن اين نامه شما را مورد خطاب قرار داده و مواردي را به جنابعالي گوشزد كنيم.
1 – اخراج دسته‌جمعي 51 روزنامه‌نگار در آستانه انتخابات رياست جمهوري چه معنايي مي‌تواند داشته باشد؟
2 – همانگونه كه همشهري متعلق به شخص خاصي نيست و با رفتن يك مدير تمام نيروهاي همشهري از كار بركنار نمي‌شوند، از اين رو حتي با تغيير مديريت ضميمه ايرانشهر و آمدن مدير جديد، اخراج دسته‌جمعي 51 خبرنگار (تحريريه يك روزنامه) در تمام دنيا بي‌سابقه و عملي غير حرفه‌اي و غير ممكن است.
3 - بي‌گمان ما جزيي از خانواده همشهري هستيم و ايرانشهر متعلق به تك تك خبرنگاراني است كه در سخت‌ترين شرايط ماندند و از جان مايه گذاشتند تا امروز شما به ايرانشهر به عنوان يكي از محركه‌هاي اصلي افزايش تيراژ همشهري بباليد.
جناب آقاي شيخ عطار
بر اساس آنچه مي‌دانيم، تيم جديد از 15 ارديبهشت كار خود را آغاز خواهد كرد و اين تصميم غير منطقي و غير حرفه‌اي و غير انساني در شرايطي اتخاذ شده كه جناب آقاي احمدي‌نژاد مدير مسوول محترم روزنامه همشهري شعار عدالت اجتماعي را سر لوحه‌ شعارهاي انتخاباتي خود قرار داده‌اند. تحريريه ايرانشهر پس از اطمينان از موثق بودن اخبار در جلسه مورخ 6/2/84 روز سه‌شنبه به اين جمع‌بندي رسيده است:
همانطور كه در ذيل نامه آمده، ايرانشهر وابسته به شخص يا يك مدير نيست، از اين رو اعضاي تحريريه تحت هر شرايطي با حضور در محل روزنامه‌ به كار خود ادامه خواهند داد و تغيير مديريت نبايد به هيچ عنوان امنيت شغلي آنان را به مخاطره بيندازد.
آقايان اكبر هاشمي، پژمان راهبر و شهرام فرهنگي به عنوان نماينده از سوي همكاران موظف هستند مطالبات تحريريه ايرانشهر را پيگيري كنند.
منتظر پاسخ فوري شما هستيم.
اعضاي تحريريه ايرانشهر

3 نظر:

Blogger . نوشته...

اين يعنی يک فاجعه! راستی کدام يک از کانديد های رياست جمهوری به مسائل مبتلا به جامعه مطبوعاتی اشاره می کند که روزنامه نگاران عزيز به دعوتهای هر روزه آنان برای نشستهای مطبوعاتی ژاسخ مثبت می دهند؟! باور کنيد که اگه روزنامه نگاران و خبرنگاران از پوشش خبری کانديدها آنهم در اين مقطع حساس خودداری کنند آنوقت عقلشان سر جايشان می آيد.neylabak az http://neylabak1.blogspot.com

11:16 AM  
Blogger . نوشته...

راستی ۶۲ نفر اينجا اسامی روزنامه نگاران هست که اگر با دوستان خبرنگار و دست اندرکار رسانه ها در خارج از کشور همهانگی بشه برای بايکوت خبری اين آقايان می دونيد چه اتفاقی می افته؟اينو نه برای اين مورد بل که برای خيلی از موارد ديگه می گم...راستی دوست عزیز لينک را الان دیدم و سرخ شدم حسابی .از لطفتون ممنونم.
نی لبک

11:20 AM  
Anonymous Anonymous نوشته...

هوچی گری سکه رایج بازار مطبوعات ایران است...قرارداد این آقایان و خانم ها سال گذشته تمام شده ...تا اردی بهشت هم نگهشان داشتند...مساله به همین راحتی است.

2:10 AM  

Post a Comment

خانه >>