Wednesday, March 30, 2005

وقايع اتفاقيه از انتشار تا توقيف-4


دكتر يونس شكرخواه قبل از اين كه آموزش خبرنويسي soft news را شروع كند، بخش هايي از ساختمان وقايع اتفاقيه را كه ساختماني بسيار قديمي، كه به سبك و سياق معماري اصيل و سنتي ايراني بيش از 70-60 سال پيش ساخته شده بود بازديد كرد.
هر كدام از بچه هاي تحريريه كه براي اولين بار وارد اين ساختمان مي شدند تمام اندروني و بيروني آن را مي گشتند و متفق القول يك چيز مي گفتند: «عجب ساختمان جالبي!» انصافاً هم زيبا بود كساني كه از خيابان ويلا (استاد نجات اللهي) مي گذرند حتماً ساختماني قديمي سرنبش كوچه بيمه پلاك 125 را ديده اند. خدا وكيلي از زيربناي ساختمان روزنامه ياس نو كوچك تر بود اما زيبايي اون ساختمان را نداشت.
كلاس دكتر شروع شد؛ خيلي ها در اين كلاس شركت كرده بودند: مراد ويسي، آزاده مختاري، زهرا رفيعي، نوشين طريقي، مهران قاسمي، آرش حسن نيا، علي دهقان، داود محمدي، اميرعباس نخعي، اكبر منتجبي، فرنوش اميرشاهي، پرستو دوكوهكي، ساناز الله بداشتي، فريده غائب، ترانه بني يعقوب، بنفشه رمضاني يگانه، كاظم رهبر، آرمن نرسسيان، اميد معماريان، امير صدري، نيما عليزاده، نازلي هاشمي زاده، علي اصغر سيدآبادي، گيسو غفوري، اميلي امرايي، الهه خسروي، محمدجواد روح، سعيد شريعتي، حنيف مزروعي و خيلي هاي ديگه.
رويا كريمي مجد اون روزها در سفر خارج از كشور بود. اما سيما رادمنش، ژيلا بني يعقوب و بهمن احمدي خودشان را به كلاس نرساندند. خيلي ناراحت شدم چون قرار نبود كسي خودش را بي نياز از اين كلاس ها ببيند. حتي اگر تجربه بسيار در مطبوعات هم داشته باشد. حتي روز دوم بهروز گرانپايه نيز سركلاس حاضر شد تا نشان دهد مجموعه سردبيري به اين كلاس اهميت خاص مي دهد.
حقيقت امر شوراي سياستگذاري با ايده ام براي اين كه تلاش كنيم در روزنامه جديد اين سبك خبرنويسي را جدي بگيريم خيلي همكاري كرده بود و حمايت لازم را انجام داده بود. خيلي خوشحال بودم كه نهايتاً به يكي از آرزوهام كه آموزش قبل از انتشار روزنامه بود، مي رسيدم هرچند كه هيچ كس با دو جلسه كلاس آموزشي- كاربردي نمي تواند به سبك soft news مسلط شود اما بايد اين را حداقل در بين همكاران خود در اين روزنامه و حتي ديگر جرايد كشور مي رسانيدم كه سبك ديگري از خبرنويسي معمولي كه خشك و بي روح نيست نيز وجود دارد. همين كه ذهن روزنامه نگاران را به اين مسأله مشغول كنم برايم موفقيت بود يادم نمي رفت چند هفته قبل يعني در ابتداي شروع جلسات مقدماتي روزنامه وقتي در جمع اعضاي شوراي سياستگذاري و سردبيري مطرح كردم سبك soft news بعضي ها با حالتي خاص مي پرسيدند: چي چي؟! soft news چي هست؟ خوردنيه؟! اما خيلي زود و همه متفق القول به اين نظر رسيدند كه به طور جدي پيگير اين كار باشم. بهروز گرانپايه و ويسي رئيس شوراي سياستگذاري ترغيب كنندگان جدي من در اين راه بودند. (ادامه دارد)

4 نظر:

Anonymous علی خردپیر نوشته...

1- پیش از این نیز برایتان نوشتم که امر آموزش در مطبوعات ما ؛ بحثی فراموش شده است . نه به این معنی که شورای سردبیری و یا بانیان تاسیس یک نشریه موظف به آموزش هستند بلکه آنان کمتر توجهی به توانایی های فرد خالی اشتهار دارند و در کنار آن ظاهرا تشویق نویسنده و خبرنگار را برای مطالعه اصول و رعایت مبانی مبرم نمی دانند . هستند خبرنگارانی که نام و عنوان روزنامه ؛ آنان را به پیش رانده و دوره افولشان نیز زود سر می رسد . اما تشکیل یک دوره کوتاه مدت روزنامه نگاری از باب گوشزد اصول و قواعد کلاسیک چندان وقت گیر و هزینه بر نیست . حالا اگر سبک جدیدی در خبر نویسی نیز به اعضای تحریریه آموخته شود که نورعلی نور است ! خوشا به حال آنانی که این توفیق را یافتند که از همان دو جلسه بهره برند و برای حرفه خود به کار گیرند. این کار نه تنها می توانست در بلند مدت اثر مطلوب خود را در سطح کیفی روزنامه وقایع اتفاقیه نشان دهد بلکه اکنون نیز لااقل چند تن از خبرنگاران این مملکت با چارچوب سبکی نو آشنا شده اند که البته مرهون زحمات شما و دوستان هستند .
2- وقتی با خبرگزاری میراث همکاری می کردم ؛ آقای "بهروز میر فغانی" طی چند جلسه کوتاه مبانی خبر نویسی را به خبرنگاران یاد آور شد .نکته جالب این بود که در یکی از این جلسات تعدادی از اخبار کوتاه منتشره در روزنامه های کثیرالانتشار را به ما داد تا اشتباه ها را مشخص کنیم ! و به همین سادگی متوجه شدیم که عمق فاجعه حرفه ای تا به کجاست ! برادر حالا شما کلاس soft news تشکیل دادید برای دوستان و اینگونه متواضع هستید . دم شما گرم .

11:17 AM  
Anonymous وحید نوشته...

ممنون آقای خردپیر

11:33 AM  
Anonymous 3 نوشته...

Devo complimentarmi con te Blogger per questo bellissimo blog! Veramente pieno di informazioni! Forse potrebbe interessarti dare un'occhiata al mio sito che contiene informazioni su scommesse online ... se ti interessano scommesse online è il sito che fa per te!

10:58 PM  
Anonymous 4 نوشته...

This is a very nice post about the this post , Blogger try to keep it up to date because it seems one of the few interesting blogs on the internet! I would like to tell you to visit my website that is about risultati scommesse . Only the best informations about risultati scommesse !

8:50 AM  

Post a Comment

خانه >>